-
Danskproducerad säng av högsta kvalitet
-
Kraftig träram i svensk furu för bästa stabilitet
-
5-zonspocket med härdat stål i fjädrarna
-
Stoppning av Cooltex-skum för ökad ventilation
-
Bambufiber i bäddmadrasstyget för en kylande effekt
-
Vändbar bäddmadrass med en sval och en varm sida
-
Allergisäker säng med OEKO-TEX certifierade tyger
Varumärke | Kinnabädden |
---|---|
Modell | Kontinentalsäng |
Storlek | 140 x 200 cm |
Färg | Blå |
Höjd | 72cm inkl bäddmadrass & sängben |
Bäddmadrass | 8 cm tjock med 40 mm latexkärna |
Ben | Champagneben 13cm eller rundade ekben 13cm |
Mellanmadrass | 5-zons pocket med Cooltex stoppning |
Sängbotten | Pocket med 14 cm hög träram av svensk furu |
Vad ingår | Bäddmadrass och sängben ingår |
Garanti | 25 års garanti på ram och fjäderbrott |
Venus Sammet är Kinnabäddens lyxigaste kontinentalsäng och har tillverkats med löftet att ge dig en förbättrad natts sömn. De bästa möjliga materialen har använts för att tillverka Venus och kombinationen av sängens alla detaljer skapar en otrolig sovkomfort. Venus har pocketfjädring i både sängbotten och mellanmadrassen, och som tillsammans med en tjock och lyxig latexmadrass låter dig vakna utvilad natt efter natt i många år framöver. Venus är inte bara en exceptionellt bekväm säng men är också en noggrant designad möbel som passar in i alla sovrum.
Bäddmadrass – Latexkärna för bästa komfort
Venus har en så kallad Summer/Winter bäddmadrass som är specifikt utformad för det skandinaviska klimatet. Bäddmadrassen är 8 cm tjock och är pikerad samt kuvertsydd med en 40 mm kärna av latex. Latexkärnan är försedd med inbyggda ventilationskanaler för maximal andning och ventilering när du sover. Bäddmadrassen är vändbar och stoppad med bomull på ena sidan och ull på den andra. Detta gör att du kan sova på vinter-sidan när det är lite kallare och på sommar-sidan när det är varmare i rummet eller om du vet med dig att du lätt blir varm.
Bäddmadrassen har speciellt invävda bambufiber i tyget runt bäddmadrassen vilket ger en antibakteriell, dofthämmande och kylande effekt. Bambufibret bidrar ytterligare till att du är sval under natten i en Venus och att livslängden på bäddmadrassen förlängs avsevärt.
Mellanmadrass – 5 zons pocket, Cooltex
Mellanmadrassen har ett avancerat pocketsystem med fjädrar som är uppdelade i 5 zoner för att avlasta och ge rätt stöd för hela kroppen. Ett pocketsystem ger madrassen möjlighet att arbeta så att fjädringen kan forma sig helt efter kroppens former och olika sovställningar. 5-zons pocketsystemet påverkar din kropp så att dina tryckpunkter, såsom nacke, axlar och höfter, utsätts för minimalt mottryck vilket ger dig en djupare sömn och du vaknar mer utvilad.
Pocketsystemet i madrassen är omsluten av Cooltex skum. Cooltex skummets fördelar är att den hjälper till att ventilera och kyla madrassen. Detta innebär att madrassen anpassar sig till din kroppstemperatur så att ditt sovklimat är behagligt varje natt.
Tyget runt mellanmadrassen är försedd med en speciell anti-glide funktion vilket gör att bäddmadrassen håller sig på plats när du rör dig under natten eller när du sitter upp i sängen.
Sängbotten – Stabil träram & följsam pocketfjädring
Venus är uppbyggd med en resårbotten av pocketfjädrar av högsta kvalitet som aktivt arbetar tillsammans med bäddmadrassen för att höja komforten ytterligare i denna exceptionella säng. Pocketfjädrarna är omgivna av en rejäl träram som är 14 cm hög och tillverkad av svensk furu. Den höga träramen garanterar en fantastisk stabilitet, lång hållbarhet och livslängd. När du köper en Venus kan du därför känna dig trygg att det är en säng som håller i många år framöver och ger dig väldigt mycket säng för pengarna.
Huvudgavel – Praktiskt & snyggt
Sänggavlar är ett effektivt sätt att ge din säng, och hela ditt sovrum, ett lyft. Praktiskt och snyggt på samma gång! Bland tillvalen finner du klädda sänggavlar i samma tyg som sängen. Välj mellan den släta gaveln som är 108 cm hög, den pikerade gaveln Lyx som har en tjockare vaddering och är 120 cm hög eller den quiltade gaveln Chesterfield som även den är 120 cm hög. Du kan välja att placera din gavel direkt på golvet mellan vägg och säng eller om du vill får upp gaveln lite så kan du montera den på sängen med hjälp av gavelbeslag som du finner bland tillvalen. Var god notera att beslagen endast passar den släta gaveln samt Chesterfield gaveln.
Montering – Enkel
Inga verktyg behövs vid montering av sängen.

Kinnabädden
Välj ny säng som du väljer vackra, rofyllda platser att resa till. Med känsla och med drömmen om att vilja stanna kvar där för alltid. Kinnabädden bygger sängar som gör drömmen möjlig. Du får äkta skandinavisk bäddkomfort, mycket hög kvalitet i material och hantverk och stor trygghet under många år framöver. När du väljer en säng från Kinnabädden till dig och din familj kan du vara säker på att få bästa tänkbara vila och återhämtning.
Leveranstid | 8-12 vardagar |
---|---|
Fraktsätt | Hemleverans |
Den valda produkten levereras hem till dig med fri hemleverans till port eller tomtgräns. I vår kassa har du möjlighet att välja till inbärning av produkten för 495 kr samt bortforsling av gammal produkt för 495 kr.
Dagarna innan leverans blir du aviserad via sms av transportbolaget för att bestämma dag och tid för din leverans.